RUGBYINTERNATIONAL.NET
GETTING THE RECORD STRAIGHT
SEPTEMBER 2005
THE GAME OF RUGBY IS RAPIDLY EXPANDING WORLD WIDE. THIS WEB SITE'S MAIN FUNCTION IS THE RESEARCHING, COLLECTING, COLLATING, RECORDING AND UPDATING OF INTERNATIONAL RUGBY RESULTS AND RECORDS
Web sites I recommend this month
http://www.georgianlelos.com/
All you want to know about rugby in Georgia. Excellent records and data.
www.planet-rugby.com
Excellent news coverage of major world rugby. This site’s coverage of the game
globally has improved in the last few years.
Latest Results
02.10.2005
Paraguay 45, Brazil 8 in Asuncion (WCQ America Rnd 2, (Sth American Championship, Div.2)
Venezuela 24,Colombia 7 in Asuncion (Sth American
Championship, Div.2)
01.10.2005
South Africa XV 98, Uganda 10 in Johannesburg (CAR Div.1,
Pool A)
Namibia 55, Madagascar 17 in Windhoek (CAR Div.1, Pool B)
Armenia 39, Luxembourg 12 in Cessange (FIRA-AER Div. 3B/C
Playoff)
Barbados 52, Bahamas 3 in Port of Spain, Trinidad (WCQ
America Rnd 1, Caribbean Final)
30.09.2005
Peru 20, Venezuela 19 in Asuncion (Sth American
Championship, Div.2)
Brazil 64, Colombia 0 in Asuncion (Sth American Championship,
Div.2)
28.09.2005
Peru
17, Colombia 16 in Asuncion (Sth American Championship, Div.2)
Paraguay
92, Venezuela 7 in Asuncion (Sth American Championship, Div.2)
25.09.2005
Brazil
20, Venezuela 12 in Asuncion (Sth American Champ.,
Div.2)
Paraguay
70, Peru 3 in Asuncion (Sth American Championship, Div.2)
24.09.2005
Hungary
56, Bosnia 8 at Estergom (FIRA-AER Div. 3B/C Playoff) Details
23.09.2005
Brazil
38, Peru 14 in Asuncion (Sth American Championship, Div.2)
Paraguay
82, Colombia 8 in Asuncion (Sth American Champ., Div.2)
Coming
Up
RUGBY IN MADAGASCAR (03.10)
Dated
8 September
http://www.sarugby.net/default.asp?des=article&id=156763
THIS WEEKEND 30.09 –
02.10
02.10.2005
Paraguay 45, Brazil 8 in Asuncion (WCQ
America Rnd 2, South America ‘B’ Championship) HT 20-5
Teams
Paraguay
Squad S.America Champs. Div.2
Luis Otaño, Marcelo Gómez,
Jorge Fracchia, William Portillo, Mario González, Juan Cabañas, David Sueldo,
Diego Urrutia, Rafael Boccia, Walter Hoppe, Patricio Lage, Diego Sotelo, Sergio
Cabrera, Ever Heidel y Federico Etcheverry.
También jugaron Luis
Gompert, Jorge Reyes, Francisco López, Enrique Salomón, Aníbal Rotela, Martín
Pineda y Emiliano Arnaut.
Coach: Rubén González.
Not available
Article in Spanish http://www.rugbyfun.com.ar/index.php?m=news&a=detail&id=2971
Venezuela 24, Colombia 7 in Asuncion (Sth
American Championship, Div.2)
Teams
Not available
01.10.2005
South Africa XV 98, Uganda 10 in Johannesburg
(CAR Div.1, Pool A)
No previous encounters
Teams
Not available
Match
preview
http://www.newvision.co.ug/D/8/30/458520
No GWC Rugby Rankings for South Africa XV
Referee: Chris Mwamba (Zambia)
Namibia 55, Madagascar 17 at Hage Geingob
Stadium in Windhoek (CAR Div.1, Pool B)
The last time
these two teams met it turned out to be a disaster for the Madagascans. They
had achieved some impressive results up to this game and then it all fell apart
in this away game. They will be looking to improve on that performance.
Namibia did not
turn up in Ivory Coast earlier this month to fulfil their match against the
locals. Thirteen players out of a squad of 22 have not played for Namibia
before. More experienced players were not included due to a dispute between
players and management.
Madagascar were
surprisingly defeated at home by Uganda 14-18 in their first match of the
season. They then caused a major upset of their own by defeating the Ivory
Coast 30-10 also at home. The questions are, can they select their strongest
side and how well will they travel to Windhoek this time?
Match previews
http://www.madagascar-tribune.com
and go to archives 29.09.2005 (in French)
13.11.2004 v Morocco W 39-22
in Windhoek (CAR Div.1 Final)
25.09.2004 v Zimbabwe W 68-9
in Windhoek (CAR Div.1, Pool C)
11.09.2004 v Kenya W 65-7 in
Windhoek (CAR Div.1, Pool C)
14.08.2004 v Zambia W 52-10
in Chingola (CAR Div.1, Pool C)
07.08.2004 v Botswana W 50-3
in Gaborone (Friendly)
17.09.2005 v Ivory Coast W
30-10 in Antanavaro (CAR Div.1, Pool B)
10.07.2005 v Uganda L 14-18
in Antanavaro (WCQ Africa Rnd 1B, Pool B)
11.06.2005 v Kenya D 25-25
in Nairobi (WCQ Africa Rnd 1B, Pool B)
29.08.2004 v Zimbabwe W
23-18 in Antanavaro (CAR Div.1, Pool B)
14.08.2004 v Uganda W 32-30
in Kampala (WCQ Africa Rnd 1B, Pool B)
Previous
Encounter
15.06.2002 Namibia 116-0 in Windhoek (WCQ Africa Rnd 3,
South: CAR Div.1, South
GWC
Rugby Rankings: Africa Table-Namibia 2nd,
Madagascar 7th
Teams
Not available
Referee: Martie Wiles
(Zimbabwe)
Armenia 39, Luxembourg 12 in Cessange
(FIRA-AER Div. 3B/C Playoff) HT 16-12
500 Spectators
Armenia now heads off to Division 3B, whilst Luxembourg
will be in Division 3C
Match
review
http://www.fira-aer-rugby.com/article_detail.php?article=189
Referee: M.Jones (Austria)
Barbados 52, Bahamas 3 in Port of Spain,
Trinidad (WCQ America Rnd 1, Caribbean Final
The margin of Barbados’ win was a surprise. The Barbados
team contained eight players with experience in playing in England. They
appeared to be quicker and totally dominated the game.
Barbados joins Canada and the United States in round 2
Match
Previews
http://www.jonesbahamas.com/?c=123&a=5365
(Thanks to ‘Quentin’ FIRA-AER forum)
http://www.nationnews.com/story/316940799993884.php
(Thanks to ‘Quentin’ FIRA-AER forum)
http://www.rugbyworldcup.com/NEWS/050929+SL+caribb+final+prev.htm
Teams
Dorian Roach (Capt.),
Garfield Morrison, Patrick Arthur, Timothy Thompson, Jackelo Pierre, Matthew
Paton, Jamaal Curry, Dominic Stubbs, Botin Nelson, Marcus Cheetham, John Gates,
Ninja Gibson, Kevin Salabie, Phillip David, Jeremico Cooper, Giovanni Rolle,
William Pilcher, Ray Simpson, Devon Woodside, Mario Rolle, Shane Garner and
Manoli Roussos.
Coach: Stephen Thompson
Barbados
Team not available but from the article above there is some
info about some players.
Kurt Johnson-centre-Coventry
RFC, England
Bruno Greene-wing-Army,
Combined Services, England
Dom Peters-centre-Ex London
Welsh & ex London Broncos (Rugby League)
Matt Anstead-Bracknell RFC
Steve Anstead-Bracknell RFC
Steve Stewart-lock-Rugby
RFC, England
Anthony Gibbons-Ex Leicester
University, West Indies 7’s
Jamie Vernon-flanker-Ex
Leicester University
Stephan Millar-flanker-Ex
Leicester University
Referee:
Alan Gray (Canada)
Match
reviews
http://www.jonesbahamas.com/?c=123&a=5409
COUNTRY LISTS UPDATED (01.10)
The
Following nations have had their list of international rugby results updated
Argentina XV, Ivory Coast, South Africa XV, Tahiti,
Solomon Islands, Vanuatu and Samoa
I
regret that problems with the lists of the following nations have prevented
them from being updated at present
Canada, British Isles, Niue and Fiji
RUGBY IN MEXICO (01.10)
Article
in Spanish
http://www.rugbyfun.com.ar/index.php?m=news&a=detail&id=2957
30.09.2005
Peru 20, Venezuela 19 in Asuncion (Sth
American Championship, Div.2)
Brazil 64, Colombia 0 in Asuncion (Sth
American Championship, Div.2)
SOUTH AMERICA CHAMPIONSHIP, DIV.2 (29.09)
Information
for this tournament thanks to ‘Seahorse’ from the FIRA-AER forum
ENGLAND SQUAD (29.09)
Coach Andy Robinson has
named a squad of 30 for the northern autumn tests.
Backs: Iain Balshaw (Leeds
Tykes), Mark Van Gisbergen (London Wasps), James Simpson-Daniel (Gloucester),
Mark Cueto (Sale Sharks), Josh Lewsey (London Wasps), Stuart Abbott (London
Wasps), Mike Tindall (Gloucester), Jamie Noon (Newcastle Falcons), Ollie Smith
(Leicester Tigers), Charlie Hodgson (Sale Sharks), Andy Goode (Leicester
Tigers), Matt Dawson (London Wasps), Harry Ellis (Leicester Tigers), Peter
Richards (Gloucester).
Forwards: Andy Sheridan
(Sale Sharks), Perry Freshwater (Perpignan), Phil Vickery (Gloucester), Matt
Stevens (Bath), Steve Thompson (Northampton Saints), Lee Mears (Bath), Simon
Shaw (London Wasps), Danny Grewcock (Bath), Alex Brown (Gloucester), Tom Palmer
(Leeds Tykes), Martin Corry (Leicester Tigers, captain), Chris Jones (Sale
Sharks), Lewis Moody (Leicester Tigers), Pat Sanderson (Worcester Warriors),
Joe Worsley (London Wasps), James Forrester (Gloucester).
Stand-by players (who will
not train with the squad): Graham Rowntree (Leicester Tigers), Andy Titterrell
(Sale Sharks), Julian White, (Leicester Tigers), Louis Deacon (Leicester
Tigers), Steve Borthwick (Bath), Andy Hazell (Gloucester), Olly Barkley (Bath),
Mathew Tait (Newcastle Falcons), Tom Voyce (London Wasps), Dan Scarbrough
(Saracens).
Coach: Andy Robinson
Full article http://www.planet-rugby.com/News/story_46314.shtml
SCOTLAND SQUAD (29.09)
New Scotland coach Frank
Hadden has named a squad of 34 to prepare for the northern autumn tests.
Backs: Mike Blair (Edinburgh
Gunners)*, Andy Craig (Glasgow Warriors), Chris Cusiter (Border Reivers)*,
Simon Danielli (Border Reivers), Marcus Di Rollo (Edinburgh Gunners), Andrew
Henderson (Glasgow Warriors), Ben Hinshelwood (Worcester Warriors), Sean Lamont
(Northampton Saints), Rory Lamont (Glasgow Warriors), Stuart Moffat (Border
Reivers), Dan Parks (Glasgow Warriors), Chris Paterson (Edinburgh Gunners),
Gordon Ross (Leeds Tykes), Hugo Southwell (Edinburgh Gunners), Simon Webster
(Edinburgh Gunners).
Forwards: Kelly Brown
(Border Reivers)*, Simon Cross (Edinburgh Gunners), Paul Dearlove (Glasgow
Warriors), Bruce Douglas (Border Reivers), Ross Ford (Border Reivers)*, Scott
Gray (Border Reivers), Dougie Hall (Edinburgh Gunners), Craig Hamilton (Glasgow
Warriors), Allister Hogg (Edinburgh Gunners)*, Allan Jacobsen (Edinburgh
Gunners), Alastair Kellock (Edinburgh Gunners)*, Gavin Kerr (Leeds Tykes),
Scott Lawson (Glasgow Warriors)*, Andy Miller (Border Reivers), Scott Murray
(Edinburgh Gunners), Craig Smith (Edinburgh Gunners), Simon Taylor (Edinburgh
Gunners), Andrew Wilson (Glasgow Warriors)*, Jason White (Sale Sharks),
Injured – not available for
selection: Euan Murray (Glasgow Warriors)*, Donnie Macfadyen (Glasgow
Warriors), Scott MacLeod (Border Reivers), Jon Petrie (Glasgow Warriors), Tom
Philip (Edinburgh Gunners)*, Robbie Russell (London Irish), Gregor Townsend
(Border Reivers).
* - Member of Scottish
Institute of Sport
Full report http://www.planet-rugby.com/News/story_46340.shtml
MORE NEW FIXTURES (28.09)
19.10.2005
Netherlands v
Belgium (Friendly)
29.10.2005
Netherlands v Welsh Districts
01.11.2005
Netherlands ‘B’ v Botswana
05.11.2005
Netherlands v Botswana
And the possibility of a South Africa v Italy test in
November
http://www.planet-rugby.com/News/story_46315.shtml
24.09.2005
Hungary 56, Bosnia 8 in Estergom
3000 spectators
Hungary now progresses to Division 3B, whilst Bosnia will
now play in Division 3C.
Referee: M.Slavic (Slovenia)
Thanks to www.fira-aer-rugby.com
www.rugby.hu and ‘Alfredas’ from FIRA-AER
forum
Match
review here in Hungarian http://www.rugby.hu/index.php?cmd=readNews&id=49
NEW FIXTURE JUST IN (13.09)
05.11.2005
Japan v Spain in Tokyo
COUNTRY LIST UPDATES (19.09)
The following nations have
had their list of international results updated
England XV, Zimbabwe, Senegal, Uganda
THIS WEEKEND 17
SEPTEMBER
17.09.2005
South Africa XV 47, Zimbabwe 29 in Harare
(CAR Div.1, Pool A) HT 23-16
The
South Africans, drawn from non-professional clubs, were expected to run up a
big score against their neighbours to the north. This was not to be as the
Zimbabweans fought back well after being down 3-20 at one stage.
Zimbabwe coach Chris Lampard
was pleased with the result. "We made too many errors and they punished us
for that. We gave away an easy try in the first half that gave the South
Africans more confidence. We fielded a youthful side that has a lot of future.
Zimbabwe still has an outside chance of making it to the CAR semi-finals."
Match report
http://www.zimbabwemail.com/index.php?id=12598&pubdate=2005-09-18
via ‘Seahorse’ from the
FIRA-AER forum at http://fira.alibi.lu/forum
Tries: Elvin (2), van der Fort, Zangqa,
Siwundla, Schmidt
Conversions: Williams (3)
Penalty goals: Williams (3)
Tries: Makotoso (2), Magasa
Conversion: Cloete
Penalty goals: Cloete (3)
15 Vuyolwetu Zangqa (Golden
Lions), 14 Johannes Schmidt (Western Province), 13 Juan Pierre Luyt (Golden
Lions), 12 Paul Roux Left (Western Province), 11 Elvin Hugo (Western Province),
10 Andre Williams (Golden Lions), 9 Yongama Mkaza (Capt) (Eastern Province), 8
Francois Benjamin (Golden Lions), 7 Ridhaa Van der Fort (Western Province), 6
Theodore Becker (Falcons), 5 Kurt Hold (Kwazulu Natal),
4 Stephanus Martlouw (Blue
Bulls), 3 Hakkies Swart (Mpumalanga), 2 Frederick Tauber (Orange Free State), 1
Johannes Van Niekerk (Boland).
Reinforcements:16 Garth Lewis Griqualand West), 17 Hendrik Pienaar
(Mpumalanga), 18 Khaya Funa (Western Province), 19 David King (Blue Bulls), 20
Ophola Siwundla (Leopards), 21 Amandla Stofile (Border), 22 Luan Robberts
(Kwazulu Natal).
Coach: Andre Van Wyk
15 Willis Magasa, 14 Victor
Zimbawd [21 Elton Werseley-Peterson], 13 Wenseley Mbawje, 12 Brian
Dawhama [20 Gilbert Nyamutsamba], 11 Cleopas Makotose, 10 David Cloete,
9 Tichadna Chidongo [22 Gary Hewitt], 8 Prayer Chitewderu [19
Mbekezeli Ndiwewi], 7 Jason Hitz, 6 Maxwell Madziva (Capt.) [17 Norman
Mituba], 5 Rueben Kumpasa [18 Batawai Peresuh], 4 Fortune Chipewdu,
3 Aubrey Dube, 2 Michael Rhodes [16 Michael Bawga], 1 Alfred Satrai
Coach: C. Lampard
Madagascar 30, Ivory Coast 10 in
Antanavaro (CAR Div.1, PoolB) HT 17-3
‘The
Islanders in a shock result beat Ivory Coast in a game played before 30,000
spectators at the National Stadium in Antananarivo. Madagascar travel to
Windhoek to play Namibia on 1st October. Namibia failed to travel to
Abidjan two weeks ago’ Paul Sigombe,
CAR
Rokoto
Harison was regarded as the player of the match.
Match
review
http://www.midi-madagasikara.mg/
(in French). Again thanks to ‘Seahorse’ from the FIRA-AER forum.
Referee: Fabrice Vitry (Reunion)
NSW WARATAHS IN EUROPE (18.09)
08.10 v Czech Republic in Prague
12.10 v Romania ‘A’ in Constanta
16.10 v Romania in Bucharest
21.10 v Russia in Moscow
I have yet to have verified if matches played by Czech
Republic, Romania or Russia are ‘cap’ awarded ‘test’ matches
http://www.waratahs.rugby.com.au/nsw/nsw.rugby/page/31129 via vis maior at the FIRA-AER forum
AUSTRALIA SQUAD OF 45 (18.09)
45 players have been
selected to prepare for the northern Autumn tour to Europe. The final touring
squad will number around 30 players.
Adam Ashley-Cooper, Al
Baxter, Alister Campbell, Brendan Cannon, Mark Chisholm, David Croft, Scott
Daruda, Matt Dunning, Rocky Elsom, Scott Fava, David Fitter, Adam Freier, Mark
Gerrard, Matt Giteau, George Gregan, Nic Henderson, Matt Henjak, Greg Holmes,
Leroy Houston, Digby Ioane, Lloyd Johansson, Alex Kanaar, Chris Latham, David
Lyons, Lachlan MacKay, Hugh McMeniman, Drew Mitchell, Stephen Moore, Stirling
Mortlock, Tatafu Polota-Nau, Jeremy Paul, Clyde Rathbone, John Roe, Mat Rogers,
Wendell Sailor, Nathan Sharpe, Brett Sheehan, Cameron Shepherd, George Smith,
Ben Tune, Lote Tuqiri, Morgan Turinui, Phil Waugh, Chris Whitaker, Bill Young.
Unavailable for selection
due to injury: Elton Flatley, Daniel Heenan, Stephen Hoiles, Stephen Larkham,
Radike Samo, Josh Valentine, Daniel Vickerman.
Wallaby tour and Australia
'A' tour schedule:
1 Nov: Australia 'A' v
French Barbarians - Bordeaux
5 Nov: Australia v France -
Stade Veledrome, Marseille
12 Nov: Australia v England
- Twickenham, London
19 Nov: Australia v Ireland
- Lansdowne Road, Dublin
26 Nov: Australia v Wales -
Millennium Stadium, Cardiff
Thanks to www.planet-rugby.com
THIS
WEEKEND 10 SEPTEMBER
10.09.2005
France Amateur 22, Chile 3 in Santiago
The
French Amateur touring team were superior to their Chilean hosts in winning
comfortably in Santiago.
The
touring France Amateur team defeated Mendoza (Argentina) 47-20 earlier in the
week on their short tour of South America. Chile began their preparation for
the forthcoming Inter Continental Cup matches against Portugal and Georgia in
Europe in November.
http://www.tercertiempo.cl/ (in Spanish)
Tries: Marion, Bordeaux, Mateu
Conversions: Arrayet, Mestre
Penalty goal: Mestre
Penalty goal: Berti
15. Eric Mestre ( Limoges
& Limousin ), 14. Denis Mateu (Bédarrides & Provence), 13 Julien Meret
(Bobigny & Isle-de-France), 12. Olivier Bonvoisin (Gaillac &
Midi-Pyrénées)), 11. Vincent Bourdeaux ( Dijon & Bourgogne ), 10. Benoît
Arrayet (Domont & Isle-de-France), 9. Guy Dunyach (Argelès sur Mer &
Roussillon) [22. Franck Espatolero (Saint Paul les Dax & Cote
Basque-Landes)]; 8. Olivier Dussaut (Nîmes & Roussillon) 7. Olivier
Laurent (Nîmes & Provence) [19. Fabien Sabathier (Argelès sur Mer &
Roussillon)] , 6. Serge Louambet
(Gaillac & Midi Pyrénées), 5. Gilles Beguerry, capt (Saint Paul les Dax
& Cote Basque-Landes), 4. Nicolas Lacroix (Fleurance &
Armagnac-Bigorre) [18. Amaury Pineau (Bédarrides & Provence)], 3. Yves
Retiere (Châlon sur Saône & Bourgogne) [16. David Bardes (Céret &
Roussillon)], 2. Fabrice Sarandao (Châlon sur Saône & Bourgogne)
[17. Vincent Charlot (Bobigny & Cote d’Argent)], 1. Lionel Marion
(Châlon sur Saône & Bourgogne),
Replacements not used : 20. Nicolas Picabea (Oloron & Béarn), 21.
Julien Gauthier (Bègles Bordeaux & Cote d’Argent),
Coaches
: Yves Ajac– Philippe Benetton
15 Pablo Llorens (Country
Club), 14 Rodrigo Coda (Cobs) [22
Raúl Marín (Stade)], 13 Benjamín Echeverría (Cobs), 12 Santiago
Zolezzi (Old Macks) [21 Pablo Sepúlveda], 11 Cristóbal Berti (Troncos),
10 Cristián Onetto (Old Reds), 9 Tomás Vergara (Old Boys), [20 Tomás Olave
(Cobs)],
8 Alejandro Tocigl (Old
Boys), 7 Cristóbal Westenenk (Old Boys), 6 Edmundo Olfos (Old Macks) [19
Francisco Cabrera (Old Boys)], 5 Joaquín Rojas (Stade) [18 Patricio
Desmond (Old Macks)], 4 Sebastián García (U. Católica),
3 Pablo Leiva (Troncos) [17
Francisco Deformes (Old Macks)], 2 Alejandro Moreno (Old Boys) [16
Nicolás Contreras (Stade)], 1 Sergio de la Fuente (Perros RC).
Coaches: Jorge Navesi and Cristián Jory.
Referee: Santiago Slinger (Uruguay).
Papua New Guinea 20, Cook Islands 11 at
the Lloyd Robson Oval, Port Moresby (WCQ Oceania, Rnd 1 final, 2nd leg)
Results from http://www.rugby.co.ck/index.php?option=content&task=view&id=78&Itemid=2
GWC Rugby Rankings: Pacific Table-Cook Ids 6th,
Papua New Guinea 9th- CHANGE- PNG to 7th.
Prediction: Cook Islands by 5 points
Match previews
http://www.thenational.com.pg/0909/sports4.htm
http://www.postcourier.com.pg/ ,go to
sports
Terii Aberahama, Nicholas
Connal, Aaron Enoka, Junior Greig, Agostini Heather, Tuainekore Herrmann,
William (Mana) Hosking, Victor Ioane, Andrew Iroa, Turori Matutu, Ben Nga Maaka,
Robert (Lui) Nicholas, Simiona Nicholas, Dylan Peyroux, Terry Piri, Vanotokorua
Rima, Gene Robinson, Daniel Rongo, Teokotai (Billy) Tuaivi Jnr, Ngatokotoru
(Apii) Vakai, Adam Vardey, Timi (Shadow) Varu
Thanks to www.rugby.co.ck via Quentin, FIRA-AER Forum
Likely line-up barring
injuries:
Mekman Luke, Carl Hoot
(props), Anthony Pangkatana (hooker), Willie Rikis Capt., Willie Petalie
(locks), Jason Gilai (open-side flanker), Juneless Makeu (blind-side flanker),
Joe Koel (Number 8), Peter Opa (scrum-half), Douglas Guise (first-five), Keith
Puaria (second-five), George Hoki (centre), Richard Mark, Gina Ponda (wings),
David Kamilus (fullback).
One to be omitted from the
reserve bench: Alex Haija, Limu Willie, Reah Henao, Julius Taunao, Christopher
Hogi. Injuries to starting prop Richard Pangkatana, second-five Raymond Romalus
and winger Otto Livua will be given until today to prove their fitness.
Thanks to http://www.postcourier.com.pg/
NEW RESULTS TO HAND (05.09)
CAR Division 2
06.08.2005
Rwanda 16, Burundi 5 in Dar es Salaam
Mauritius 20, Tanzania 10 in Dar es Salaam
09.08.2005
Tanzania 77, Burundi 0 in Dar es Salaam
Mauritius 36, Rwanda 7 in Dar es Salaam
13.08.2005
Tanzania defeated Rwanda in Dar es Salaam
Mauritius 75, Burundi 0 in Dar es Salaam
Thanks to ‘Seahorse’ from the FIRA-AER forum
IRB INTERCONTINENTAL CUP (05.09)
Draw
05.11.2005
Georgia v Uruguay in Tblissi
Portugal v Chile in Lisbon
12.11.2005
Georgia v Chile in Tblissi
Portugal v Uruguay in Lisbon
Thanks to http://www.georgianlelos.com/
03.09.2005
New Zealand 34, Australia 24 in Auckland
(Bledisloe Cup and Tri-Nations)
New Zealand won by 10 points. I predicted New
Zealand by 30.
This was a very
brave performance from an undermanned Australian team. At one stage New Zealand
had surged ahead 20-5 before Australia staged a 3 tries to 0 comeback.
Australia may well have taken the match if it wasn’t for some unnecessary
penalties in the second half. Doug Howlett scored the match breaker late in the
second half.
With this win
New Zealand took the Tri-Nations Trophy, the sixth time they have achieved
this.
New Zealand:
Tries: Howlett (3), McCaw,
Conversion: MacDonald
Penalty goals: McAlister (3), MacDonald,
Australia
Tries: Chisholm, Gerrard, Tuqiri, Johansson
Conversions: Rogers (2)
15 Mils Muliaina, 14 Doug
Howlett, 13 Tana Umaga (captain), 12 Aaron Mauger, 11 Joe Rokocoko, 10 Leon
MacDonald, 9 Piri Weepu, 8 Rodney So'oialo, 7 Richie McCaw, 6 Sione Lauaki, 5
Ali Williams, 4 Chris Jack, 3 Carl Hayman, 2 Keven Mealamu, 1 Tony Woodcock.
Replacements: 16 Derren Witcombe, 17 Greg Somerville, 18 James
Ryan, 19 Marty Holah, 20 Kevin Senio, 21 Luke McAlister, 22 Conrad Smith.
Coach: Graham Henry
15 Drew Mitchell, 14 Mark
Gerrard, 13 Clyde Rathbone, 12 Morgan Turinui (vice-captain), 11 Lote Tuqiri,
10 Mat Rogers, 9 George Gregan (captain), 8 George Smith, 7 Phil Waugh, 6 Rocky
Elsom, 5 Nathan Sharpe (vice-captain), 4 Mark Chisholm, 3 Al Baxter, 2 Brendan
Cannon, 1 Bill Young.
Replacements: 16 Adam Freier, 17 Matt Dunning, 18 Alex Kanaar, 19
John Roe, 20 Chris Whitaker, 21 Lachlan MacKay, 22 Lloyd Johansson.
Coach: Eddie Jones
Referee: Chris White
(England)
13.08.2005 New Zealand 30-13 in Sydney (Bledisloe Cup &
Tri-Nations)
07.08.2004 Australia 23-18 in Sydney (Bledisloe Cup &
Tri-Nations)
17.07.2004 New Zealand 16-7 in Wellington (Bledisloe Cup
& Tri-Nations)
16.08.2003 New Zealand 21-17 in Auckland (Bledisloe Cup
& Tri-Nations)
26.07.2003 New Zealand 50-23 in Sydney (Bledisloe Cup &
Tri-Nations)
Australia
Last Five
20.08.2005
v South Africa L 19-22 in Perth (Tri-Nations)
13.08.2005
v New Zealand L 13-30 in Sydney (Bledisloe Cup & Tri-Nations)
30.07.2005
v South Africa L 16-22 in Pretoria (Tri-Nations)
23.07.2005
v South Africa L 20-33 in Johannesburg (Mandela Cup)
09.07.2005
v South Africa W 30-12 in Sydney (Mandela Cup)
27.08.2005 v South Africa W
31-27 in Dunedin (Tri-Nations)
13.08.2005 v Australia W
30-13 in Sydney (Bledisloe Cup & Tri-Nations)
06.08.2005 v South Africa L
16-22 in Capetown (Tri-Nations)
09.07.2005 v British & Irish
Lions W 38-19 in Auckland
02.07.2005 v British &
Irish Lions W 48-18 in Wellington
GWC
Rugby Rankings: World Table-New Zealand 2nd,
Australia 4th – no change
Ivory Coast v Namibia in Abidjan (CAR
Div.1, Pool B)
This match was not played due to Namibia not arriving!
Cook Islands 37, Papua New Guinea 12 in
TBC (WCQ Oceania, Rnd 1 final, 1st leg)
Papua New Guinea found the going tough in Rarotonga and
will need to win the return match in Port Moresby next weekend by 26 points to
progress in their 2007 Rugby World Cup campaign.
Review
http://www.thenational.com.pg/0905/sports5.htm